browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Streszczenie „Siła amuletu”, E. Rafaelsen tom 3 „Tułaczka”

Posted by on Listopad 7, 2013

Julianna i Tania wędrują przez Szwecję. Idą polnymi drogami i lasami, uważane przez napotkanych ludzi za włóczęgów.
Nikt nie chce przyjąć ich do pracy, aby mogły zarobić na swoje utrzymanie i na dalszą podróż do Norwegii.
Dopiero gdy kradną ubrania i jako tako doprowadzają do porządku swój wygląd, udaje im się znaleźć pracę w gpspodzie Pod Makiem u Alberta Helskoga.
Właściciel przyjmuje je na polecenie Gustava Jansona. Obie kobiety pracują za nocleg i wyżywienie, tylko napiwki mogą zatrzymać dla siebie.
Tania jako barmanka skupia na sobie uwagę mężczyzn, którzy coraz liczniej zaczynają odwiedzać lokal. Julianna natomiast zyskuje przychylność Gustava Jansona, który zaprasza ją na kolacje i pragnie uczynić swoją kochanką. Wkrótce w gospodzie Pod Makiem dochodzi do awantury, gdy nagabywana przez pijanego klienta Tania wylewa mu piwo na głowę.
Właściciel wyrzuca z pracy obydwie kobiety, muszą więc znowu uciekać. Dzięki skradzionym z kasy pieniądzom dają sobie radę przez kilka dni.
Pewnego razu błądzą w czasie mgły i trafiają do leśnej chaty drwali, gdzie spędzają noc. Gdy rano wracają właściciele, Julianna zostaje brutalnie zgwałcona.
W czasie dalszej ucieczki kobiety muszą znowu kraść. Gdy Tania zakrada sie do czyjejś piwnicy, spotyka tam innych złodziejaszków, wśród których jest Beniamin – cygan którego już kiedyś widziała. Właściciel piwnicy chwyta Tanię i Juliannę na gorącym uczynku. Wzruszony ich historią, pozwala im jako zadośćuczynienie odpracować zły uczynek.
Tania i Julianna znów mają dach nad głową. Andreas i Brigitta Bunas to fanatyczni chrześcijanie, którzy u każdego widzą coś złego, wciąż się modlą i czytają pismo święte. Tania często jest tym zmęczona, jednak Julianna znajduje w modlitwie ukojenie swojego bólu. Zwłaszcza, że wkrótce odkrywa, że jest w ciąży.Tymczasem jej szwagierka nawiązuje kontakt z Beniaminem i zakochuje się w nim z wzajemnością. Gdy Bunasowie wyrzucają kobiety z domu, zabierają się w drogę razem z cygańskim taborem i w ten sposób docierają wreszcie do Norwegii.
Tania bierze ślub z Beniaminem a Julianna rodzi córkę. Nie może jednak zaakceptować dziecka i popada w coraz większą depresję. Pewnego dnia wychodzi na kruchy lód i topi się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *