browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Streszczenie „Roza znad fiordów”, tom 1 „Uwiedziona”

Posted by on Sierpień 3, 2014

Bente Pedersen „Roza znad fiordów” tom 1

 

Roza jest córką Samuela, robotnika z kopalni miedzi. Gdy była dwunastoletnią dziewczynką, ojciec oszpecił jej twarz, przyciskając jej policzek do rozpalonego piekarskiego kamienia.

Mimo to wyrosła na silną wewnętrznie, obojętną na ludzkie gadanie i pracowitą dziewczynę. Ma 16 lat i jest bez pamięci zakochana w Jensie. Chociaż on traktuje ją bez szacunku, ona jest gotowa iść za nim na każde skinienie.

Jens lekceważy Rozę, szydzi z niej i opowiada innym robotnikom sprośne żarty na jej temat. A ona i tak nie może wymazać go z serca.

Roza rozpoczyna pracę w kuchni przy kopalni, aby pomóc w utrzymaniu rodziny. W czasie wybuchu pod ziemią ojciec Rozy – Samuel traci nogi. Do domu wraca 15-letni Ole, który dotąd służył u gospodarza. Teraz musi pracować w kopalni.

Wszyscy boją się Samuela, który mimo że bez nóg, nadal surowo osądza wszystko i rządzi w domu. Lęku przed nim nie czuje tylko Roza.

Roza zachodzi w ciążę. Wściekły Jens bije ją i kopie, a następnie porzuca ledwo żywą.

Roza dochodzi do sił i, mimo że ojciec wyrzucił ją z domu, ona powraca.

Lapończyk Tomas zakochuje się w Rozie, ona jednak nie potrzebuje nikogo. Również Peder darzy ją sympatią, lecz tak samo zostaje odrzucony.

Gdy kolejny wybuch w kopalni oślepia Olego, Roza jest w ciężkiej sytuacji. Musi zmienić zdanie. Wychodzi za mąż za Pedera.

Małżeństwo z Pederem to małżeństwo z rozsądku ale nowy mąż Rozy traktuje je bardzo poważnie. Gdy Roza pragnie własnegodomu, doprowadza do realizacji jej marzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *