browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Streszczenie „Hannah”, L. Brenden, tom 3 „Wizje”

Posted by on Marzec 10, 2014

Poród Hannah przedłuża się i komplikuje, z powodu złego ułożenia dziecka. Flemming stara się jak może pomóc rodzącej, lecz chwilami ogarnia go zwątpienie. Z pomocą przychodzi również Barbo.

W końcu Hannah rodzi córkę – Birgit.

Flemming oświadcza się Hannah i wkrótce odbywa się ślub.

Ole dorasta i coraz bardziej staje się znany z powodu swoich wizji, dzięki którym odkrywa złe czyny innych, przepowiada przyszłość i udziela dobrych rad tym, którzy proszą go o pomoc. Ściągają do niego ludzie nie tylko z najbliższej okolicy, ale również z daleka.

W czasie przyjęcia urządzonego przez matkę ole poznaje Ashild – córkę gospodarza z Torset. Jakiś czas później Ole wraz z Flemmingiem odwiedza ich, gdyż w szamotaninie ranny został człowiek – Pal z Valdres. Ten okryty mroczną tajemnicą człowiek nie pała sympatią do Olego. Co więcej – chłopak odkrył jego tajemnicę. To Pal jest ojcem Ashild.

Gdy ranny powraca do zdrowia i zbiera się do powrotu do Valdres, życzy sobie towarzystwa Olego w przeprawie przez góry. Ole, dla pewności, zabiera ze sobą jeszcze parobka. Jego złe przeczucia nie są przesadzone. W drodze Pal przypuszcza atak, i tylko dzięki błyskotliwości Olego i szczęściu, wszystko kończy się dobrze.

Ashild zajmuje coraz więcej miejsca w sercu Olego. Jednak dziewczyna pragnie uczyć sie pracy w srebrze. Dlatego wyjeżdża do Valdres i tam, po pewnym czasie zaręcza się ze złotnikiem. Ole jest zdruzgotany.

Tymczasem z Danii nadchodzą niepokojące wieści. Majątek Sornholm jest bardzo zadłużony i grozi im jego utrata. Hannah, Ole i Flemming natychmiast tam jadą.

Okazuje się, że Alice za wszelką cenę chce zemścić się na Hannah. Nawet za cenę życia Birgit. Na szczęście nadzwyczajny zmysł Olego pozwala rozwiązać piętrzące się trudności i wszystko dobrze się kończy a Alice z dziećmi zostaje wyrzucona.

Ashild czuje się coraz bardziej nieszczęśliwa z Jornem. Mężczyzna sprowadza Pala, którego ona tak bardzo się boi. Ashild żałuje, że odrzuciła Olego i zgodziła się na ślub ze złotnikiem.

Tymczasem chłopak odczuwa jej niepokój, skraca pobyt w majątku i samotnie wraca do Norwegii. Nie zatrzymuje się jednak w rodzinnej zagrodzie, lecz dosiadłszy konia pędzi do Valdres.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *