browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Streszczenie „Córy życia”, May G. Lerum, tom 1 „Znachorka”

Posted by on Styczeń 2, 2014

W Bergaheim, zagrodzie na odludziu, umiera Stary Andreas. Świadczą o tym kruki krążące nad samotnym domostwem. Po zwłoki starca przeprawia się Ole Miedziak. Ku wielkiemu zdziwieniu spotyka tam również dwunastoletnią Liv, o której wszyscy mieszkańcy okolicy myśleli, że zginęła w tragicznym wypadku razem z rodzicami i bratem.

Liv jest w zaawansowanej ciąży z Andreasem, czyli swoim dziadkiem. Ole zabiera dziewczynkę ze sobą i umieszcza w rodzinie Evena i Tulvy. Tam zabiedzona Liv nabiera sił. W międzyczasie ujawniają się jej zdolności do leczenia ziołami, gdy tamuje krwotok u syna gospodarzy.

Pastor Mogens Skanke dowiaduje się o tragicznym losie Liv. Sam będąc samotnym i tęskniąc za potomkiem, postanawia odebrać i usynowić jej dziecko. Informuje o tym opiekunów dziewczynki i podejmuje odpowiednie przygotowania. Zarówno jednak przyszła matka, jak i Even z Tulvą, opierają się pomysłowi pastora i usiłują nie dopuścić do jego realizacji. Liv, nie bez komplikacji rodzi dziewczynkę Marię i wkrótce po porodzie, z pomocą gospodarzy ucieka.

Ole Miedziak zabiera ją swoją łodzią do dworu, w którym ma zostać służącą. W czasie drogi, w osadzie targowej, Ole zostaje pobity do nieprzytomności. Liv, która nic nie wie o bijatyce, czuje sie oszukana i samotnie rusza w drogę przed siebie. Wyczerpaną matke i dziecko spotyka w lesie Jorand – miejscowy kat wracający z egzekucji. Liv decyduje się zamieszkać w jego zagrodzie, gdzie poza córka opiekuje się również Randarem – synem innego kata. W opuszczonym od ludzi i potępionym miejscu – Meisterplassen, znajduje dom. Wkrótce, również i wśód tamtejszej ludności daje się poznać jako skuteczna zielarka.

Tak mija osiem lat, w czasie których rodzi syna – chorowitego Jorila. Tymczasem pastor Mogens Skanke żeni się i na świat przychodzi jego córka Maria. Gdy dziecko jest w poważnym zagrożeniu życia, wyczerpawszy wszelkie możliwości udzielenia mu pomocy, posyła po Liv. Dziewczyna ratuje córeczkę pastora i wyjawia swą tożsamość. Duchowny w podzięce ofiaruje jej małą zagrodę, by mogła tam zamieszkać. Żąda, by porzuciła grzeszne życie z wyklętym przez społeczeństwo katem. Oferta pastora jest dla Liv bardzo kusząca i decyduje sie ona ja przyjąć. Niestety, osmioletnia Maria tęskni za Meisterplassen. Liv uświadamia sobie swój błąd i postanawia wracać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *