browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Streszczenie „Siła amuletu” E. Rafaelsen, tom 1 „Róże na szybie”

Posted by on Październik 30, 2013

Akcja sagi rozpoczyna się w Vardo, w regionie Finnmarku, w północnej Norwegii, wiosną 1902 roku.  Ośmioletnia wówczas Julianna Toresen po raz pierwszy spotyka rodzinę Malików, z której pochodzi Michaił.

Młody Rosjanin nie wzbudza jej sympatii. Dopiero po latach, gdy ich ścieżki zbiegają się ponownie, zaczynają żywić do siebie głębsze uczucie. Julianna porzuca rodzinę i płynie razem z Michaiłem do targanej rewolucyjnymi niepokojami Rosji. Tam poznaje jego siostry:  Nataszę – niechętną i zdystansowaną zwolenniczkę carskiego porządku, oraz dwunastoletnią Tanię, do której od razu czuje sympatię.

Wkrótce Julianna zostaje żoną Michaiła i rodzi syna Aleksandra.

Sytuacja w Rosji, z upływem czasu staje się coraz gorsza. Brakuje żywności, z każdej strony grozi niebezpieczeństwo. Michaił postanawia odesłać będącą w kolejnej ciąży żonę i młodą Tanię do rodziny na wieś. Sam zostaje w Archangielsku, mimo że wśród zwolenników nowego porządku ma coraz więcej wrogów.

Na wsi życie toczy się trochę spokojniej ale do czasu. Przybywają rewolucjoniści z żądaniem wydania żywności i w czasie sprzeczki z gospodarzem zabijają zarówno jego samego, jak i jego żonę. Przyglądająca się temu przerażona Tania chwyta strzelbę i zabijając przybyszów ratuje życie własne, Julianny i małego Saszy. Wkrótce pojawia się Michaił i postanawia wraz z rodzina przedostać się do Finlandii.

Podróż z racji srogiej, zimowej pogody i zaawansowanej ciąży Julianny jest bardzo trudna. W dodatku na trasie podróży grasują wygłodniałe wilki, które nie wahają się zaatakować ludzi.

W pobliżu fińskiej granicy, w czasie przekraczania zamarzniętej rzeki, pod saniami pęka lud. Mały Sasza wpada do wody. Michaił rzuca mu się na ratunek i oboje giną z oczu zrozpaczonej Juliannie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *