browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

„Raija ze śnieżnej krainy” tom II streszczenie

Posted by on Październik 3, 2014

Autorka: Bente Pedersen, tytuł tomu: „Podcięte skrzydła”.

Raija jest przykładną żoną Karla i gospodynią w jego skromnym domu. Gdy mąż wraz z innymi mężczyznami wyrusza na zimowe połowy, zostaje sama z córeczką Mają.

W okolicy ma wielu wrogów, którzy próbują uprzykrzyć jej życie, upokorzyć a nawet zabić. Najbardziej zagorzały z nich to Isaak.

Antti, ojciec Rejo ofiaruje jej pomoc i opiekę, ona jednak nie chce przenieść się do bezpiecznego domku na cyplu. Dopiero po serii niepokojących wydarzeń pozwala Anttiemu zamieszkać u siebie, dając początek kolejnej fali plotek.

Mikkal tęskni za Raiją i coraz bardziej oddala się od żony. Nie darzy uczuciem nawet własnego syna Ailo. Sigga początkowo próbuje przekonać męża do siebie, wkrótce jednak poddaje się i z miłości przechodzi w nienawiść. Mikkal odwiedza Raiję w jej domu lecz nawet ta wizyta nie przynosi ukojenia jego duszy.

Raija spodziewa się dziecka Karla i z niepokojem oczekuje jego powrotu z łowisk. Oczekiwanie jest jednak daremne, gdyż łódź jej męża zaginęła podczas sztormu. Raija nie ma czasu na rozpacz. Rejo, wierny przyjaciel ofiaruje jej pomoc i wspólnie przyjmują pod dach Elise, której matka powiesiła się w stodole.

Wkrótce nienawiść Isaaka wybucha ze zdwojoną siłą. Mężczyzna porywa Maję i szpeci jej policzki nożem. W szarpaninie o dziecko śmiertelny cios nożem otrzymuje Antti. Raija, natomiast rodzi syna Knuta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *