browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

„Raija ze śnieżnej krainy” tom I streszczenie

Posted by on Październik 3, 2014

Autorka: Bente Pedersen , tytuł tomu: „Obcy ptak”

Raija ma osiem lat. Jest córką Erkkiego Alatalo i mieszka w Tornedalen. Jej matka niedawno urodziła braciszka Mattiego. Niestety, rodzina Raiji nie jest zbyt zamożna a nieurodzaj pogorszył jeszcze ich sytuację.

Erkki próbuje ocalić rodzinę przed głodem i oddaje Raiję wędrującej gromadzie Lapończyków, by dowieźli ją do Ruiji. Tam, jak wierzy,  czeka ją lepsza przyszłość.

Dziewczynka trafia do rodziny Ravny i Pehra. Kobieta straciła własną córkę i przelała całą matczyną miłość na Raiję. Lecz Raija i tak ma rozdarte serce i nie czuje się szczęśliwa. Po jakimś czasie zaprzyjaźnia się z synem opiekunów Mikkalem. Z biegiem lat dziecięca przyjaźń przeradza się w miłość. Niestety, choć Ravna sprzyja młodym, Pehr nie zgadza się na ich związek. Pragnąc rozdzielić zakochanych oddaje Raiję do Ruiji gdzie znajduje ona opiekę u Kristiny, a dla syna znajduje żonę Siggę.

W nowym miejscu Raija poznaje Karla i Reijo. Oboje zakochuję się w niej, jednak to Karl zostaje wyznaczony na jej męża. Nie wie on, że Raija jest w ciąży z Mikkalem. Gdy rodzi się córka, chłopak nie może się pogodzić z faktem, że to nie jego dziecko.

Reijo przemawia mu do rozsądku a Raija postanawia, że nie będzie nic mówić Mikkalowi.  Życie rodziny toczy się normalnie. Przynajmniej na pozór.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *