browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

„Hannah” Laila Brenden

Posted by on Lipiec 15, 2012

Laila Brenden to autorka bardzo interesującej sagi skandynawskiej pt. „Hannah”.
Wstyd się przyznać, ale to pierwsza saga, którą zdecydowałam się przeczytać.
Nazwisko autorki nic mi nie mówiło. Tytuł wydawał się banalny. Nie wiem doprawdy, jak się skusiłam.
Ale stało się! Książka wciągnęła mnie tak skutecznie, że mam ochotę czytać jeszcze i jeszcze…
Chyba stanę się wielką zwolenniczką sag…Napisano zresztą na okładce, że również w Norwegii książka cieszyła się ogromną popularnością.
Cóż więc jest w niej takiego ?
Historia dzieje się w XIX wieku w Norwegii, gdzie u podnóża Czarnej góry, w dworze Rudningen mieszka Hannah – kobieta, która ceni sobie wolność i niezależność. Jest córką właściciela posiadłości ziemskiej w Danii, dlatego również tam przenosi nas akcja powieści.
Wszystko zaczyna się latem 1826 roku. Podczas gwałtownej burzy, do drzwi Hannah puka nieznajomy mężczyzna. Jest Duńczykiem… i odmienia Hannah na zawsze. Wydarzenia toczą się jedno po drugim. Wielka miłość, intrygi, przeciwności. Ale Hannah jest kobietą, która się nie zraża. Jest silna, odważna i zdecydowana. Jest kobietą, jaką my czytelniczki, same chcałybyśmy być.
Wraz z kolejnymi tomami sagi pojawiają się następne postaci. Lecz jedna rzecz pozostaje niezmienna. Wszystkie kobiety z rodu to odbicie cech Hannah. Ona przecież w końcu umiera, ale żyje w swoich następczyniach.

Autorka bardzo malowniczo opisuje surową, skandynawską przyrodę. Góry, wodospad, las… Wszystko to ożywa przed oczami czytelnika. Codzienne życie ówczesnych ludzi, ich troski i kłopoty również są bardzo dokładnie opisane. Nigdy bym nie pomyślała, że kobiety myły włosy w wywarze z jałowca, albo że gospodarze przenosili się w cieplejsze miesiące do letnich zagród i tam wypasali bydło. Każda miłośniczka dawnego stylu życia znajdzie w sadze Laili Brenden cenne źródło informacji. Styl pisania może nie jest najwyższego lotu. Autorka dość często dla wzmocnienia efektu stosuje powtórzenia znalazłam również jedną nieścisłość. W niczym to jednak nie przeszkadza. Akcja powieści rozwija się interesująco i z każdym tomem wciąga coraz bardziej. „Hannah” doskonale odpręża po pełnym pracy, zabieganym dniu. Warto ją przeczytać. Polecam!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *