browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Streszczenie „Hannah” L. Brenden, tom 15 „Plotki”

Posted by on Sierpień 19, 2013

Ashild przepisuje gospodarstwo na Asmunda, który więzi jej córkę Hannah-Kari. Odtąd będzie ono nazywało się Asmundrud. Asmund uwalnia dziewczynkę. Do zagrody Olego przybywa gość ze stolicy. Chce zasięgnąć jego rady w sprawie budowy linii kolejowej.

W Sornholm Birgit rozwozi podarki wigilijne chłopom. Na dłużej zatrzymuje się w gospodarstwie Leny Skals. Właśnie spaliła się obora w jej gospodarstwie i Birgit oferuje pomoc cieśli ze dworu. Flemming wyjeżdża na pewien czas do Bremy. Birgit ze Stenem podejmują decyzję o zakupieniu Lundeby – sąsiedniego majątku należącego do rodziców Poula. Zakupu tego zamierzają dokonać w tajemnicy, korzystając z usług pośrednika. We wsi mają miejsce kolejne podpalenia budynków gospodarczych. W porozumieniu z dziedziczką chłopi zaczynają wystawiać nocne warty a lensman rozpoczyna śledztwo.

Jon, parobek Olego zakochuje sie w Marit Sletten. Czuje się niezręcznie trzymając to w tajemnicy przed swoimi gospodarzami, ale Marit jest córką Karoline, która zajmuje się magicznymi obrzędami i żywi nienawiść do Olego. Karoline zadowolona jest z takiego obrotu sprawy i sama zachęca córkę do spotkań z Jonem. Tymczasem zbliża się pora przystąpienia do konfirmacji. Pastor ma spore wątpliwości co do dziewczyny i radzi się w tej sprawie Olego. W końcu Marit zostaje dopuszczona. Jon prosi ją o rękę.

W Sornholm Sten proponuje Birgit aby zarządcą Lundeby został Otto Ramskov. We wsi nadal mają miejsce podpalenia. Birgit postanawia posłużyć się psami w celu ustalenia podpalacza. Podczas pościgu zwierzęta doprowadzają ją do domu poczmistrza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *