browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Streszczenie „Hannah” L. Brenden, tom 1 „Wybór”

Posted by on Lipiec 16, 2012

Hannah to piękna, trzydziestokilkuletnia kobieta, mieszkająca w Hemsedal, w Norwegii.
Choć w jej żyłach płynie również krew duńskich, bogatych właścicieli majątku, ona idąc za głosem serca, wybrała surowe, wypełnione ciężką pracą życie w górskiej osadzie.
Nie jest do końca szczęśliwa.
Właściwie, z każdym dniem, jest szczęśliwa coraz mniej. Mąż Engebret lubi zaglądać do kieliszka, nierzadko używa też wobec niej siły.

Jest lato 1826 roku. Na dworze szaleje burza. W domu Hannah pojawia się nieznajomy, szukający schronienia. Kobieta jest akurat sama, gdyż mąż zabrał dwóch synów – bliźniaków na jarmark.
Nieznajomy okazuje się być Duńczykiem, lekarzem.
Od słowa do słowa nawiązuje się pełna życzliwości rozmowa. Dwoje dotąd obcych ludzi jest sobą oczarowanych tak, że kończy się to zbliżeniem.
Flemming Vilbo odjeżdża ale obiecuje, że będzie o niej pamiętał.

Engebret z synami wraca do domu. Knut, jeden z bliźniaków jest poważnie ranny. Okazuje się, że w drodze najechał na niego wóz.
Hannah jest rozgoryczona nieodpowiedzialnością męża. Tylko dzięki temu, że w drodze pomógł im jakiś duński lekarz, a w domu krwotok zatamował Psiarz – chłopiec wychodzi żywy z tego nieszczęścia.

Jakiś czas później, w czasie wiejskiego wesela, Hannah znów spotyka Flemminga. Co więcej, doktor odwiedza ich w domu w Rudningen. Hannah ma szansę zamienić z nim kilka słów.
Żegnają się.
Hannah ma nadzieję, że wkrótce uda jej się pojechać do Danii, do swojego majątku, z którym Flemming jest związany jako lekarz.

Między Hannah a Engebretem psuje się coraz bardziej. Kobieta podejrzewa męża o zabójstwo sąsiada. Wszystkie poszlaki na to wskazują. Mężczyzna wpada w szał.
Pewnego ranka wyprowadza bliźniaków, Olego i Knuta, i idzie z nimi w góry. Tam doprowadza do tego, że Knut wpada pod lód. Hannah przybywa zbyt późno, by pomóc synowi. Ratuje, natomiast Olego. Gdy ojciec mierzy do niego ze strzelby, ona podcina mu nogi tak, że kula trafia jego samego.

Hannah i Ole zostają sami.
Dni, które nadchodzą są bardzo trudne.
W tym czasie w kierunku Hannah, z nadzieją na małżeństwo, zaczyna spoglądać lensman. Okazuje jej dużo życzliwości, która wkrótce zaczyna stawać się męcząca. W końcu, gdy kobieta nie odwzajemnia jego uczuć, mężczyzna zaczyna się niebezpiecznie zmieniać. Ciągle drąży temat śmierci Engebreta, żąda zeznań, grozi lensmanem z Gol itp.

W czasie pobytu na górskim pastwisku w Hannah dojrzewa decyzja wyjazdu do Sorholm – majątku w Danii. Stara żebraczka Barbo daje jej kilka dobrych rad.
Po poczynieniu niezbędnych przygotowań, Hannah i Ole wyjeżdżają, zostawiając gospodarstwo pod opieką służacych: Simena i Mari.

Sorholm robi wrażenie na Olem. Od siedemnastu lat zarządzane jest przez kuzyna matki – Madsa i jego żonę Alice. Mają oni córkę Sophie i dwóch synów.
Przyjazd Hannah niepokoi ich, obawiają się utraty dachu nad głową. Wprawdzie przyjmują oni prawowitą właścicielkę z mniej lub bardziej szczerą radością, ale wkrótce zaczynają się niedomówienia.
W intrygach, zwłaszcza, króluje Alice. Podejrzewa ona, że jej mąż ugania się za Hannah i jest o nią zazdrosna. Dochodzi nawet do tego, że podejmuje próbę otrucia „rywalki”.
Na szczęście Flemming jest blisko. Jego wiedza i medyczna opieka ratują Hannah życie.

Atmosfera staje się coraz gęstsza. Pewnej nocy Mads próbuje zgwałcić Hannah. Zaskoczony przez Flemminga i Olego, odbiera sobie życie wypijając truciznę.

Z Hemsedal przychodzi list od lensmana. Nadal niepokoi Hannah niezakończoną sprawą śmierci jej męża. Zmęczona kobieta pisze list do lensmana z Gol i otrzymuje odpowiedź, że dochodzenie już dawno zostało zakończone.

W trakcie pobytu w Danii Hannah i Flemming bardzo zbliżają się do siebie. Flemming oświadcza się jej, jednak Hannah prosi jeszcze o czas do namysłu.

Hannah wraca do Hemsedal. Tylko ona wie o tym, że spodziewa się dziecka.
Ole pozostaje w Sorholm, aby pobierać nauki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *