browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Streszczenie „Córy życia” M. G. Lerum, tom 6 „Drogi przez morze”

Posted by on Lipiec 16, 2012

Randar bardzo tęskni za Marią, która została zesłana na północ, do obozu rybackiego. Zastanawia się, czy jego żona jeszcze żyje. Po dwóch latach do Meistenplassen przybywa Adrian, człowiek który wobec Marii ma dług wdzięczności. Przywozi od niej listy.
Maria donosi że żyje i jakoś daje sobie radę. Tęskni jednak za najbliższymi.
Gdy Sunniva, córka Marii i Mogensa Skanke, czyta list – wszyscy płaczą.
Randar z każdym dniem coraz bardziej zamyka się w sobie. Gjertrud dba o dom i wychowuje małą Marię. Dziewczynka jest bardzo podobna do matki. Jest tak samo piękna i odważna jak ona.

W dorosłość powoli wkracza Sunniva. Ona lepiej niż inni przeżywa brak rodziców. Doświadcza też pierwszych miłosnych rozterek. Podoba jej się pewien chłopiec – Bjorn. Ona również nie jest mu obojętna. Jednak na skutek intryg innej dziewczyny, dochodzi między nimi do nieporozumienia.
Sunniva cierpi. Dopiero teraz jest w stanie w pełni zrozumieć cierpienie Randara. Dochodzi między nimi do swoistego porozumienia dusz. Randar zajmuje w jej sercu miejsce nieżyjącego ojca.
Wkrótce pomiędzy młodymi wszystko zostaje wyjaśnione. Gdy Sunniva kończy osiemnaście lat, zostaje żoną Bjorna i przenosi się do jego domu.

Mała Maria ma pięć lat. Mimo młodziutkiego wieku nienawidzi już z całego serca pastora Revelina, który zabrał jej matkę.
Randar jest już coraz bardziej zdeterminowany, aby opuścić dom i odszukać żonę. Bardzo długo nie miał od niej wiadomości. Nie daje już sobie rady z tęsknotą. Wreszcie pozostawia córkę z Gjertrud i wyrusza na północ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *