browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Streszczenie „Córy życia” M. G. Lerum, tom 13 „Taniec aniołów”

Posted by on Lipiec 16, 2012

Amelia jest bardzo zżyta z Beniaminem. Opiekuje się nim, zabiera wszędzie ze sobą. Pewnej nocy w Boże Narodzenie, chłopiec wychodzi z domu i idzie w kierunku fiordu. Cienki lód załamuje się pod nim i Beniamin ginie.
Rozpacz Amelii jest ogromna. Zamyka się w sobie, zaniedbuje, nie potrafi z nikim rozmawiać. Trwa to długie tygodnie. W końcu udaje się jej opanować smutek i dziewczyna wychodzi do ludzi. Początkowo tylko do szpitalika dla ubogich, gdzie z wprawą dogląda chorych. Ma do tego dar.

Amelia jest już panną na wydaniu. Wielu kawalerów spogląda z nadzieją w jej stronę. Jednym z nich jest Oystein. Spotyka się on z przychylnością zarówno dziewczyny, jak i jej matki Marji.
Niestety, tuż po zapowiedziach rodzina dowiaduje się, że zależy mu tylko na majątku Amelii i że od dawna zadaje się on z różnymi służącymi. Jedna z nich spodziewa się dziecka. Zaręczyny zostają zerwane.

Amelia nie kochała Oysteina, nie czuje bowiem żalu z powodu rozstania. Smutno jej natomiast dlatego, że nie ma bliskiej duszy, kogoś komu mogłaby zaufać. Wszystkim zależy tylko na jej pieniądzach.

Sytuacja zmienia się, gdy na horyzoncie pojawia się Bendik. Amelia spotyka go w lesie, zachwycona jego grą na fujarce. Czuje więź z tym ubogim chłopcem. Nie wie, że po śmierci matki Bendik szuka swojego ojca, którym jest… Karl Oppdal.
Prawda wychodzi na jaw w chwili, gdy oboje wyznali już sobie miłość. Amelia podsłuchuje przypadkiem rozmowę Bendika z ojcem. Prawda jest dla niej druzgoczącym ciosem. Wali się cały jej świat.

Gdy mija pierwsza fala rozpaczy, dziewczyna podejmuje decyzję wyjazdu do zagrody Marii, aby opiekować się okolicznymi biedakami.
Rodzice z bólem serca godzą się z jej decyzją. Przepisują na nią prawo własności zagrody.

Amelia przenosi się do ubogich budynków, jednak próba zbliżenia się do okolicznych biedaków kończy się niepowodzeniem.
Jest dla nich obcą, bogatą panienką. Dopiero po zyskaniu aprobaty jednego z niepisanych przywódców ludności, mieszkańcy pozwalają sobie pomóc.

Amelia odkrywa, że jest w ciąży. Obawia się, że dziecko urodzone z kazirodczego związku będzie zdeformowane.
Na szczęście rodzi zdrową dziewczynkę.
Tego samego dnia do M, po wielu latach powracają… Maria i Randar.
Amelia spotyka swoją niewidzianą nigdy babkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *