browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Streszczenie „Córka morza” T. Angelsen,tom 23 „Przepowiednia”

Posted by on Sierpień 11, 2012

Sara po wypadku odzyskuje świadomość. Nie może jednak mówić.
Pernille jest niezadowolona z jej poprawy zdrowia. Pewnego dnia próbuje ją udusić poduszką. Na szczęście do pokoju wchodzi Elizabeth. Od tej pory pokój jest zamykany i tylko ona ma klucz.

Maria zaczyna rodzić. Poród jest ciężki i długi. Nawet lekarz nie potrafi pomóc. Musi zresztą pojechać do innego pacjenta. Maria opada z sił. Elizabeth jest zrozpaczona.
Nagle, w drzwiach staje Ane, która została akuszerką. Z jej pomocą szczęśliwie rodzi się mała Kristine.

Do Dalsrud przyjeżdża Gebora, matka Liny. Jej zachowanie nie przypada do gustu Pernille, która próbuje otruć ją herbatą. Dzięki interwencji Elizabeth próba ta się nie udaje, a Gebora wkrótce wyjeżdża.

Sara odzyskuje głos, jednak poza Elizabeth nikt o tym nie wie. Kobieta musi jeszcze dużo ćwiczyć. Dopiero, gdy potrafi już dobrze mówić, Elizabeth i Bergette zawożą ją do lensmana i składają skargę na Pernille. Opiekunka zostaje aresztowana. Grozi zemstą.

Elizabeth wraz z Kristianem i innymi mieszkańcami dworu udaje się na jarmark do Kavelbaag. Jest tam wróżka, która zaprasza ją do swojego namiotu. Kobieta odmawia. Jednak później, w tajemnicy przed innymi, wiedziona ciekawością udaje się do wróżki. Słyszy straszne rzeczy. Nie chce w nie wierzyć.

Peder, mąż Marii, pewnego dnia znika bez słowa. Poszukiwania nie przynoszą rezultatu.

Ane zjada czekoladki, które dostała w paczce. Myśli, że to od narzeczonego. Niestety, prezent pochodzi od Pernille.
Ane dostaje boleści brzucha.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *