browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Streszczenie „Córka morza” T. Angelsen, tom 29 „Oszukany”

Posted by on Wrzesień 1, 2012

Steffen niepokoi Elizabeth i Jensa. Pojawia się przed kościołem w dniu ich ślubu. Elizabeth jest bardzo wzburzona. Nie udaje się jej tego ukryć ani przed Marią ani przed Ane.
Steffen jest bardzo pewny siebie. Uważa się za niewinnego i domaga się części majątku.
Rozmowa z lensmanem nie przynosi żadnego efektu. Nic nie można zrobić.

Steffen nachodzi i straszy Elizabeth gdy jest ona sama w domu. Zaczepia także i rozpytuje Williama. Elizabeth ukrywa te fakty przed Jensem.

Maria chce sprzedać sklep. Na ogłoszenie odpowiada pewne małżeństwo. Porozumienie jest prawie zawarte. Na szczęście Maria podsłuchuje rozmoę małżonków i odmawia sprzedaży sklepu.
Nowi właściciele chcieli zaprzestać kredytowania biednych, a także przyjmowania na sprzedaż jajek i mleka.

Odbywa się ślub Marii i Olava. Elizabeth znajduje rozwiązanie problemów Marii, która cały czas martwi się sklepem. Poprowadzi go Fredrik, syn Jacoba. Chłopak jest zachwycony i pełen zapału.

Elen szykuje kolejną intrygę. Informuje Olava, że jest z nim w ciąży. Chce aby on i Maria byli rodzicami chrzestnymi. W przeciwnym razie rozpowie, że Olav ją zgwałcił.
Świeżo poślubieni małżonkowie są w rozterce. W końcu postanawiają rozwiązać sprawę raz na zawsze. Składają niezapowiedzianą wizytę Elen i Amundowi i demaskują intrygi kobiety.

Elizabeth i Jens udają się w krótką podróż do Kabelvaag.
W tym czasie Steffen opowiada we wsi historie o swojej nieinności. W swoim domu gości go Arnolda, czym sprowadza na siebie gniew Helen.

Maria nie może zgodzić się ze swoją służącą Hansine. Dziewczyna mądrzy się i rządzi. Okazuje się, że ma chłopaka. To Steffen.

Steffen pojawia się ponownie. Próbuje zgwałcić Elizabeth. Na szczęście w pobliżu jest Jens. W czasie walki Steffen usiłuje ugodzić go nożem. Gdy pojawia się parobek, sam rani się w szyję i oskarża Jensa.

Lensman daje wiarę wersji Steffena. Elizabeth zrywa z nim znajomość.

Przychodzi list od Sary. Kobieta spodziewa się dziecka.

W czasie pobytu mężczyzn na zimowych połowach, lensman przynosi wiadomość o wielkiej katastrofie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *