browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Streszczenie „Córka morza” T. Angelsen, tom 22 „Anioł zemsty”

Posted by on Lipiec 17, 2012

Maria, zapytana przez Elizabeth wypiera się ciąży. Jest jednak przerażona i początkowo myśli o tym, jak pozbyć się dziecka.

Elizabeth zatrudnia Pernille jako opiekunkę do dzieci. Kobieta jest uprzejma i wzbudzająca zaufanie, a za dziećmi wprost przepada. Żona lensmana, dla której Pernille jest przyrodnią siostrą, wydaje się triumfować. Elizabeth czuje niepokój. Coś jest nie tak.

Pewnego dnia Sara docina Elizabeth. Pernille zręcznie bierze ją w obronę. Jednak później, w stajni Elizabeth jest świadkiem, jak opiekunka grozi Sarze aby trzymała się od nich z daleka.

Z odwiedzinami do Dalsrud przyjeżdża Amanda z Olem i Jonas, który ma już osiem lat.
Goście sprawiają mieszkańcom wiele radości. Niestety, Pernille nie lubi Amandy, gdyż widziała jak dała dziecku klapsa.

Elizabeth dowiaduje się od lensmanowej, że w dzieciństwie Pernille otruła ojca trutką na szczury. Nikt jednak nie oskarżał dziesięcioletniej dziewczynki, ani nawet nie brał tego pod uwagę. Być może otruła też swojego męża.
Elizabeth jest przerażona. Nic nie może zrobić, bo opiekunka zachowuje się bez zarzutu, dzieci za nią przepadają a umowa została podpisana na trzy lata.

Maria w końcu przyznaje się do ciąży, jednak nikomu nie mówi, kto jest ojcem dziecka. Zdradza tylko, że to żonaty mężczyzna.
Peder sklepikarz prosi ją o rękę a ona po krótkim namyśle się zgadza. Elizabeth nie może tego przeboleć. Uważa, że siostra popełnia błąd ale w końcu akceptuje jej wybór. Niedługo potem odbywa się ślub.

Amanda z rodziną wraca do Ameryki.

Do Dalsrud z odwiedzinami wpada Sara. Wracając spada z konia, który turbuje ją i ponosi. Połamana i ledwo żywa dziewczyna zostaje położona w pokoju gościnnym, gdzie troskliwie pielęgnuje ją Elizabeth.
Kristian oznajmia, że ktoś przy siodle przeciął popręg. Podejrzenie Elizabeth pada na Pernille.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *